ISO 9001:2000 (TR1154QC)
Kalite Yönetim Sistemi
AYDINLI ÇİFTÇİLERE TARIM SİGORTASI UYARISI
Tarım Sigortaları 2015 yılı uygulamalarının yer aldığı “Tarım Sigortaları Havuzu Tarafından Kapsama Alınacak Riskler, Ürünler, Bölgeler ve Prim Desteği Oranlarına İlişkin 2014/7093 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’nın 31 Aralık 2014 tarih ve 29222 sayılı (4’üncü Mükerrer ) Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirten Aydın İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Sorumlu Müdürü Bilal Kıvrak, buzağılarda da sigorta kapsamına alınma yaşının 1 yıldan 8 güne düşürüldüğünü söyledi. Kıvrak, “Bu karar kapsamında; Bitkisel ürünler için dolu ana riski ile birlikte; fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını ek riskler dolu paketi halinde; bu sayılan risklere ilave olarak,isteğe bağlı olmak üzere açık alanda yetiştirilen meyveler için don riski, ayrıca meyve bahçeleri ile bağlarda dolu ağı ve örtü sistemleri için dolu paketindeki riskler ve dolu ağırlığı riski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı çiftçilerin, mevcut bilgileri dikkate alınarak, Tarım Sigortaları Havuzu tarafından teminat kapsamında değerlendirilecek” dedi.
Üretici ve yetiştiricilerin TÜRKVET kayıtlarını her sene güncellemesi gerektiğini de kaydeden Aydın İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Sorumlu Müdürü Bilal Kıvrak, “Süt ve erkek besi sığırları ile erkek ve dişi mandalar için ölüm riski, ilgili genel şartlar, tarife ve talimatlar kapsamında Veteriner Bilgi Sistemi (TÜRKVET) çiftçi kayıtları dikkate alınarak teminat altına alındı. Ayrıca, Büyükbaş hayvanların sigortaya kabul yaşı 8 güne, Küçükbaş hayvanlar için sigortayı kabul yaşı 3 aya indirildi. Devlet sigorta prim desteğinden yararlanacak çiftçilerin, 5488 sayılı Tarım Kanununda belirttiği şekilde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın çiftçi kayıtlarına kayıtlı olmaları yasal bir zorunluluktur. Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan Hayat Sigortasında TÜRKVET çiftçi kayıtları dikkate alınmaktadır. Ayrıca üreticilerin TÜRKVET kayıtlarını her sene güncellemeleri gerekmektedir. Tarım Sigortası yaptırmayan çiftçiler, 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunu kapsamında, tabii afetlerden zarar gören çiftçilere Yapılacak Devlet yardımlarından istifade edemeyeceklerdir” dedi.

kaynak : aydınpost
 http://www.aydinpost.com/aydinli-ciftcilere-tarim-sigortasi-uyarisi-227550h.htm

Diğer Haberler
2018 YILI EYLÜL-EKİM-KASIM AYLARI ÇİĞ SÜT DESTEKLEME ÖDEMELERİ BAŞLIYOR
TÜRKİYE DAMIZLIK SIĞIR YETİŞTİRİCİLERİ MERKEZ BİRLİĞİNDE SÜT PİYASASI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
ADSYB 500 BAŞLIK DAMIZLIK DÜVE MERKEZİ HAYVANCILIK TESİSİ İNŞAATI İHALESİ
ADSYB 500 BAŞLIK DAMIZLIK DÜVE MERKEZİ HAYVANCILIK TESİSİ İNŞAATI İHALE İDARİ ŞARTNAMESİ
2018 YILINDA YAPILACAK TARIMSAL DESTEKLEMELERE İLİŞKİN KARAR 2018/11460
2017 YILI MAZOT, GÜBRE, TOPRAK ANALİZİ VE YEM BİTKİLERİ DESTEKLEME ÖDEMELERİ BAŞLIYOR
ULUSLARARASI 6. AYDIN, TARIM GIDA VE HAYVANCILIK FUARI
T. C. ZİRAAT BANKASI VE TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİNCE TARIMSAL ÜRETİME DAİR DÜŞÜK FAİZLİ YATIRIM VE İŞLETME KREDİSİ KULLANDIRILMASINA İLİŞKİN KARARIN YÜRÜRLÜĞE KONULMASI HAKKINDA KARAR
2017 YILI 7-8-9 AY ÇİĞ SÜT DESTEKLEMELERİ ÖDENMEYE BAŞLIYOR
2017 YILI ÇİĞ SÜT VE 2016 YILI BUZAĞI DESTEKLEMELERİ ÖDENMEYE BAŞLIYOR
TÜM HABERLER
 SAYFA İŞLEMLERİ
Bu Sayfayı Yazdır
 SİTE İÇİ ARAMA
 EĞLENCE KÖŞESİ
Galeriyi gezmek için tıklayınız
 YAYINLARIMIZ
Tüm Yayınlarımız için tıklayınız